אאא

האקרים רוסים תקפו את בוריסמה (Burisma), חברת הגז האוקראינית, שבהנהלתה יושב האנטר ביידן, בנו של ג'ו ביידן, סגן נשיא לשעבר, ומועמד לראשות המפלגה הדמוקרטית.

על פי הדיווח של הניו יורק טיימס אמש (שני) ניסיונות הפריצה החלו בתחילת נובמבר, כשביידן, אוקראינה והליך ההדחה שלטו בשיח במדיה וברשתות החברתיות בארה"ב.

עדיין לא ברור מה מצאו הפורצים או מה הם חיפשו, אך לפי המומחים התזמון ועוצמת התקיפות מרמזות על כך שהרוסים חיפשו חומר מביך על הביידנים - אותו סוג מידע שטראמפ ביקש לקבל מהאוקראינים כשהוא לחץ על חקירה של ביידן ובוריסמה.

הטקטיקה הרוסית דומה לזו ששימשה בפריצה לחשבונות המיילים של המפלגה הדמוקרטית במהלך הקמפיין של הילארי קלינטון ב-2016. הרוסים ניצלו את האימיילים שהיו ברשותם, כדי להפיץ על ידי טרולים את החומר, ליצור ספינים, ולהדהד אותם ברשתות החברתיות.

אז, כמו עכשיו, האקרים רוסים מיחידת המודיעין הצבאית (GRU) וקבוצת האקרים המזוהים עם הקרמלין המכונים "Fancy Bear" השתמשו בפישינג שתוכנן על מנת לגנוב סיסמאות ושמות משתמשים, כך לפי Area 1, חברה הממוקמת בעמק הסיליקון ועוסקת בזיהוי האקרים.

במקרים האלו האקרים בנו אתרים מזויפים המחקים אתרי רישום כניסה לחברות בת של בוריסמה, ושלחו אין סוף מיילים לעובדים שלהם אשר נראים כאילו נשלחו מתוך החברה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הפישינג של ההאקרים היה מוצלח, והביא כמה מהם לספק להם את פרטי ההתחברות, ובעזרתם להיכנס לשרתים של בוריסמה.

"המתקפה הצליחה" אמר אורן פאלקוביץ, מייסד שותף ב-Area 1, ששירת בעצמו בסוכנות לביטחון לאומי (NSA). החברה של פאלקוביץ מחזיקה ברשת של חיישנים המותקנים ברחבי העולם על ציוד שידוע ככזה המנוצל על ידי האקרים במימון מדינתי - מה שמעניק לחברה אפשרות לבחון מקרוב מתקפות פישינג.

גורמים אמריקאים מזהירים כי הרוסים השתפרו מאז 2016, והם מחפשים לגנוב ולהפיץ מידע מזיק, במקביל לניסיונות לגרימת נזק למערכות הצבעה בבחירות 2020.

"הפריצה לבוריסמה היא קמפיין בשידור חוזר של ה-GRU" אמר פאלקוביץ, "האקרים הרוסיים, מתוחכמים ככל שיהיו, נוטים גם להיות עצלנים. הם משתמשים במה שעובד. ובזה הם הצליחו".

 הפגנה בהאג: ה"שוטרים" הכניסו את "טראמפ" לכלא (צילום: מתוך טוויטר)