אאא

יותר מאלף חסידי חב"ד ויהודים המקורבים לחסידות, עושים בימים אלה את דרכם לאלמטי (אלמא-אטה) העיר הגדולה ביותר במדינה המוסלמית הגדולה בעולם, קזחסטן.

בגלל זן דלתא של הקורונה, שהגיע גם לקזחסטן, במדינה מעניקים ויזת כניסה מיוחדת רק למי ששמו אושר ב''ועידת חריגים''. רבה הראשי של קזחסטן, חסיד חב"ד בעצמו, הרב ישעיה כהן, הציג לרשויות את שמותיהם של המתפללים הישראלים והאמריקנים שמגיעים השבוע למדינה והם קיבלו אישור כניסה חריג.

הסיבה להגעתם של החסידים לקזחסטן היא ההילולא של רבי לוי יצחק שניאורסון. שמו כנראה לא מוכר לרובנו, אבל בנו הבכור הוא רבי מנחם מענדל שניאורסון המוכר לכל בכינויו "הרבי מליובאוויטש".

ביום חמישי השבוע, בתאריך העברי כ' באב, יחול יום ההילולא ה-77 של רבי לוי יצחק, שהיה גאון ומקובל ורבה של יקטרינוסלב (כיום דנייפרופטרובסק), העיר השנייה בגודלה באוקראינה. הוא החזיק בתפקיד בין 1909 ל-1939 ואז נאסר בידי השלטון הקומוניסטי בשל פעולותיו להפצת יהדות, שהיתה אסורה בתקופת הקומוניזם.

הוא נחקר, עונה, נשפט ונשלח לגלות בעיר צ'יאלי שבקזחסטן, שם שהה 4 שנים שבהן התייסר מאוד וחלה. בחודשים האחרונים לחייו עבר לאלמטי, שהייתה אז עיר הבירה הקזחית, נפטר ונקבר שם. הרבי מליובאוויטש דן בעבר באפשרות להעלות את אביו המנוח לקבורה בניו-יורק, שבה התגורר, אך לבסוף החליט שלא לעשות זאת.

ב-25 השנים האחרונות, עם נפילת מסך הברזל, קיימת תחייה יהודית של ממש בקזחסטן בקרב כ-20 אלף יהודים, מתוך אוכלוסייה כללית של כ-19 מיליון נפש, רובם המוחלט מוסלמים. כיום פעילות במדינת הענק 7 קהילות מרכזיות ב-7 ערים גדולות, בהן הבירה נור-סולטן. המרחק ביניהן גדול מאוד, בגלל גודלה של קזחסטן שמשתרעת על פני שטח הגדול פי 90 מישראל; קזחסטן היא גם יצרנית הנפט השלישית בגודלה בעולם.

בשנים האחרונות, עם שיפוץ קברו של הרב לוי יצחק שניאורסון והקמת בית כנסת בסמוך לבית העלמין שבו הוא טמון, מגיעים מאות יהודים - רובם חסידי חב"ד - לרגל יום ההילולא שלו. הרשויות המקומיות יוצאות מגדרן כדי לסייע לתפילות, מתוך הערכה לרב שניאורסון ולפועלו.

הרב ישעיהו כהן, רבה הראשי של קזחסטן ושליח חב"ד במדינה, סיפר כי "משנה לשנה מספר המגיעים לציון גדל בקצב ענק, גם בגלל הרצון לכבד את אביו של הרבי וגם בגלל סיפורי המופתים שאירעו למי שהתפללו בציון ותרמו להחזקתו. השנה, אחרי שנת הקורונה שמנעה מרבים להגיע, אני מעריך שנראה עליה גדולה עוד יותר במספר המשתתפים, והשנה נהיה עם מספר המשתתפים הגבוה ביותר אי-פעם. אנחנו מצפים לכל אחד ואחת שמגיעים לכאן".

הרב כהן גם שיבח את מנהיגי המדינה על סיועם הרב למען יהודיה והארת הפנים לתיירים המגיעים אליה.