אאא

בסיכום של שר המשפטים גדעון סער עם יוזמי החוק ח"כ יעקב אשר וח"כ איתמר בן גביר הוחלט כי החוק יימשך כעת ויעלה בהסכמה בתחילת מושב החורף. עד אז תגבש ועדה במשרד המשפטים את המלצותיה לתיקוני החקיקה הנדרשים.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב, כי לאחרונה אנו עדים לתופעה מתרחבת של הסתה לגזענות כלפי האוכלוסייה החרדית. בפרט חמורים המקרים בהם ההסתה מתבצעת ע"י נבחרי ציבור מתוך מטרה לפלג את העם ובכך להשיג רווח פוליטי. כתוצאה מכך משתרשת בחברה הישראלית תופעה של הסתה גזענית נגד הציבור החרדי.

צוין עוד, כי בתשובתה לתלונה שהוגשה בנושא טענה פרקליטות המדינה כי על פי הגדרות חוק העונשין יסודות העבירה של ההסתה לגזענות אינם מתקיימים ביחס להתבטאויות כלפי האוכלוסייה החרדית, שכן הגדרות החוק קובעות כגזענות רק מקרים בהם הגזענות היא בשל צבע או השתייכות לגזע או למוצא לאומי אתני, והאוכלוסייה החרדית אינה נבדלת בצבעה, גזעה או במוצאה הלאומי-אתני. בעניין זה יצוין שהאוכלוסייה החרדית אמנם אינה נבדלת בשל צבע עורה וכו' אך היא נבדלת בלבושה ובאורחות חייה כך שאין רציונל להחריגה מהוראות החוק.

ח"כ אשר טען, כי מעבר לכך שחוק העונשין בנוסחו כיום (בהתאם לפרשנות פרקליטות המדינה) מאפשר הסתה לגזענות כלפי האוכלוסייה החרדית, עולה החשש שתשובת הפרקליטות תעודד מקרים נוספים של הסתה לגזענות כלפי האוכלוסייה החרדית, מאחר שהמסיתים יודעים שהם לא יתנו על כך את הדין.

בהצעת החוק שיזם ח"כ אשר ושהוגשה על ידו גם בכנסות קודמות הוצע להרחיב את הגדרת הגזענות כך שתכלול איסור הסתה לגזענות כלפי האוכלוסייה החרדית. בכך יושלם החסר בחוק וימנעו מקרי גזענות כלפי אוכלוסייה זו.

ח"כ יעקב אשר בירך על הסיכום שהושג: "אם אין ענישה - אין הרתעה, ואם אין הרתעה - יש הסתה. הגיע הזמן לעשות סוף להסתה הנוראית שמשתוללת בתקשורת וברשתות נגד חרדים, בחסותם של פוליטיקאים ציניים שבחוסר אחריות מנסים לקושש קולות על גלי השנאה הזו. נעקוב אחר עבודת משרד המשפטים בנושא עד לאישור החוק שיעשה צדק לעוול המתמשך הזה".