אאא

המאבק החרדי על רפורמת הכשרות: ח"כ יעקב אשר חשף היום (שלישי) בדיון בוועדה לשירותי דת, סעיף שלתפיסתו נתפר לכאורה על פי מידותיו של הרב דוד סתיו, שהתמודד בעבר לתפקיד הרב הראשי לישראל אך לא הצליח לקבל את התפקיד בשל התנגדות החרדים.

מדובר בסעיף המדבר על קביעת תוחלת החוק, כך שלמרות שהחוק אמור להיכנס לתוקף רק בעוד שנה, נקבעו הוראות לעניין שנת המעבר וההיערכות, כשבין היתר נכתב בחוק, כי "רבני ערים שבהם מעל 20 אלף תושבים יוכלו לתת כשרות גם בשנת המעבר". בכך יופלו לטובה רבנים אלה על פני התאגידים הפרטיים שיוקמו ויוכלו לתת כשרות רק עם כניסת החוק לתוקף מלא בעוד כשנה.

הסעיף
הסעיף
הגדלה

ח"כ אשר אמר בוועדה: "בדיקה קצרה בגוגל מעלה שבעיר שוהם גרים 21 אלף תושבים, כך שהכל נעשה פה בשביל הרב דוד סתיו, הוא תפר את החוק הזה".

גורמים חרדים טענו בשיחות עם 'כיכר השבת': "הרב סתיו תפר את כל הרפורמה כנקמה על כך שלא נבחר לרב ראשי".

מנכ"ל המשרד לשירותי דת, מוני מעתוק, ניסה להגן על הסעיף וטען: "זו כנראה גודלה של עיר בינונית", אך אשר דרש לקבל תשובות מה התבחין המקצועי על פיו נקבע הסעיף הזה.

לאחר התייעצות קצרה עם הייעוץ המשפטי של הוועדה, ענתה היו"ר יוליה מלינובסקי כי אכן ישנה בעיה בנוסח המוצע וכי הנושא ייבחן שוב. אשר השיב: "הבעיה היא לא סעיף כזה או אחר, אלא המהות. הרפורמה הזו היא לא כלכלית, יש פה ניסיון להחריב את מוסד הרבנות הראשית הממלכתי, אל תסתתרו מאחורי מילים יפות, תגידו את זה ואל תנסו להתייפייף".