זו כוחה של אהבה // מנוחה פוקס

מה יש בה, באהבה, שמקרבת כל כך בין אדם לרעהו? מה יש בה, שמהווה תרופה לכה הרבה שברים ועגמות נפש? איך להעלות את האהבה על ראש שמחתנו ולהפוך את אווירת ביתנו לאווירת אהבה? (דעות)

מנוחה פוקס | כיכר השבת | י"א באב | 12.08.19
צילום: שאטרסטוק

האהבה היא נס של ממש. בכוחה לעשות נפלאות, לתקן עוולות, לפתור בעיות ולגשר על פני מחלוקות.

כאשר אווירת הבית מושתתת על אהבה עמוקה, הכול קל יותר. הכול וורוד יותר, מתוק יותר, פשוט יותר ואהוב יותר.

מה יש בה, באהבה, שמקרבת כל כך בין אדם לרעהו, בין נפש אחת לרעותה? מה יש בה, באהבה, שמהווה תרופה לכל כך הרבה שברים ועגמות נפש? איך להעלות את האהבה על ראש שמחתנו ולהפוך את אווירת ביתנו לאווירת אהבה?

הבה נאהב את ילדינו, נלמד אותם להיות אהובים ואוהבים. נאהב אותם כלבבנו ויאהבו הם אותנו.

1) שימו לב, איך אתם אוהבים שיאהבו אתכם?

כדי להרגיש מה עושה האהבה לאהוב, הבה ונבדוק את עצמנו.

כל אחד מאיתנו אוהב שאוהבים אותו, שמוקירים אותו ומחבבים אותו וכולנו מעוניינים שתהא האהבה הזו אהבה שאינה תלויה בדבר. בשום דבר. לא באנשים אחרים שסביבנו, לא ביופיינו, או בחכמתנו, לא בהתנהגותנו ולא במעשינו. אהבה נקייה, טהורה, אמתית.

לאהבה כזו זקוקים אנו, לאהבה כזו זקוקים גם ילדינו. אהבה בטוחה, שאינה תלויה בהתנהגותם, ביופיים, בחכמתם ובמעשיהם.

האם נצליח להשיל מעלינו את הקליפות המסתירות את האהבה ולאהוב מכל ליבנו את אלו שקיבלנו במתנת חינם, את אלו שהבאנו לעולם?

נבחן את עצמנו ונזכר איך אהבנו שהורינו יאהבו אותנו בהיותנו ילדים. איך אנחנו רוצים שיאהבו אותנו היום. מה זה עושה לנו כשאנו נאהבים ונדע איך לאהוב אחרים.

2) אהבה מביאה לתחושת ערך

ילד אהוב הוא ילד שטוב לו, הוא ילד שחש עצמו שייך, חזק ובטוח.

כשילד רואה את הוריו מאושרים וגאים לאהוב אותו כפי שהוא – הוא מחזק את בטחונו בביתו, בהוריו ובעצמו.

כאשר יהיו ילדינו יותר שייכים, חזקים ובטוחים באהבתנו ולא יהיו להם הרהורים בעניין זה, הם יצליחו יותר בבית הספר ויצליחו יותר בחברה. הם יהיו נינוחים יותר, שלווים ושופעי טוב. הם ידעו תמיד שיש להם לאן לשוב, להיכן לחזור ויאהבו להגיע הביתה.

ילד שחלילה לא יהיה אהוב ומקובל כמו שהוא, לא יוכל לפנות את ראשו ומחשבותיו לעניינים נוספים, הוא יהיה עסוק בעצמו, ברחמים עצמיים, בכמיהה לאהבה כנה שחסרה לו ויפסיד מהכיוונים האחרים. ילד שירגיש הרגשה של ביטחון יוכל גם לפנות ראשו ולעסוק באהבת הוריו. אהבתנו כלפיו היא כמו גלגל. נאהב את הילד באמת ובתמים והוא יאהב אותנו בחזרה.

3) לאהוב דווקא את הילד שמרגיז אותנו

חשוב לאהוב את ילדנו בכל מצב. גם כאשר ילדנו כעוס, עצבני ותוקפני ואולי דווקא כאשר הילד נמצא במצב רוח רע במיוחד, או נוהג באופן שאינו לרוחנו.

ילד שנוהג בהתנהגות שלילית אינו ילד רע, הוא ילד שרע לו. ילד כזה, כשתורעף עליו אהבתנו, יהיה הרבה יותר שליו, הרבה יותר נחמד וחיובי כלפי אחיו וגם כלפינו, הוריו. האהבה תפורר את הרוע.

ילד מחפש אהבה בכל גיל. לפעמים נדמה לנו שילד אינו תינוק, הוא אינו זקוק להשקיה הזו של האהבה. נראה לנו שברור לו שאנו אוהבים אותו ושלא מתאים להראות לו את אהבתנו. הדבר אינו נכון. ילד גדול זקוק לאהבה גדולה יותר.

נשתדל לשכנע את עצמנו באהבת הילד, גם אם קשה לנו ברגע זה לאהוב אותו, כי הוא מפריע בכתה, כי המורה קורא לנו בכל שני וחמישי לשיחה, כי הוא משועמם בחופשה ומציק לאחים.

נטפל בכל התנהגות בלתי הולמת שלו, אבל יחד עם זאת  נוכיח לו את אהבתנו בחיבוק, בנשיקה ובמילים חמות.

4) אהבה מדבקת

כאשר האווירה בבית היא אווירה של אהבה, יונקים הילדים את האהבה הזו ומשתמשים בה בחזרה, גם כלפי הוריהם וגם כלפי אחיהם. ילדים שלומדים על בשרם מהי אהבה – בעזרת ה' גם יוציאו את האהבה החוצה. אווירת האהבה השוכנת בבית, מקיפה את כל השותפים במסגרת עדינה ורכה ומסייעת לגדל דור מבורך, שהכול נעשה במחיצתו קל יותר, פשוט יותר ויעיל.

ועוד כמה דברים קטנים:

- אהבה אינה מתבטאת דווקא בנשיקה. היא מתבטאת בהתייחסות, בצורת הדיבור, בטון דיבור ובתנועות גוף.

- אהבה יכולה להשתנות מילד לילד. האחד יחוש שאוהבים אותו כאשר מחבקים אותו באהבה, האחר כאשר ישוחחו אתו שיחה עמוקה. על ההורים להיות קשובים ומבינים ולקלוט מהשטח לאיזו יציקת אהבה זקוק כל אחד מילדיהם.

- אהבה שבלב אינה מספקת. אהבה צריכה הוכחה במעשים.

- אהבה היא כמו סוכריה. מה שחשוב זה מה נמצא בפנים ובכל זאת גם לעטיפה יש משמעות.

- מה ששנוי עליך אל תעשה לחברך, בוודאי שלא לילדיך, אהוביך. חשוב לפני כל צעד אם אין בזה היזק לקרובים לך. זוהי אהבה.

- שום דבר מכל מה שאנחנו עושים לא יישא פרי ללא עזרה מלמעלה. נעשה אנו מה שאנו יכולים ונקווה ונתפלל לעזרת האלוקים.

תוכן שאסור לפספס
טוען תגובות
אולי גם יעניין אותך

Mame לאישה הדתית