הרגלים – מי מפחד מהם? // דנית דברה

"אנחנו מה שאנחנו מורגלים לעשות", אמר אריסטו ואני גורסת שהמשפט החכם הזה פוגש כל אדם במקום בו הוא מרוצה או לא ממרבית ההרגלים שלו ובו טמון גם הפוטנציאל, הבחירה והאחריות שלנו (דעות)

דנית דברה - מנכ"לית עמותת שניר | כיכר השבת | ד' באלול | 04.09.19
צילום: שאטרסטוק

השנה, בזכות חודש אדר ב', אנחנו זוכים לחודש לימודים מלא, לפני חגי תשרי.

אני מזמינה אתכם לקחת את החודש המבורך הזה בשתי ידיים, כדי לעבוד עם הילדים על שגרת החיים החדשה-ישנה, כך שיהיה בה כל מה שחשוב להם ולנו.

"אנחנו מה שאנחנו מורגלים לעשות", אמר אריסטו ואני גורסת שהמשפט החכם הזה, פוגש כל אדם בדיוק במקום בו הוא מרוצה או לא מרוצה ממרבית ההרגלים שלו ובמשפט הזה טמון גם כל הפוטנציאל, הבחירה והאחריות האישית שלנו, להרגלים של עצמנו ובהיותנו הורים, גם לאלו של ילדינו, שהרי בכל רגע נתון, אנחנו יכולים לבחור לשנות את ההרגלים שלנו.

אגב, מחקרים מראים שכדי לשנות הרגל, אנו זקוקים לבין 20 ל-60 פעמים, בהם נתרגל את ההרגל החדש. במוח שלנו, במקביל לתרגול היומיומי, מחווטים מחדש הדרכים וההרגלים מוטבעים והופכים טבעיים ואוטומטיים בשבילנו.

ועוד נזכור, שכל הפרדיגמות והמחשבות המעכבות שלנו על הרגלים, במיוחד אלו מאיתנו שמחזיקים בהרגל רע (כמו עישון, למשל): ילדינו לא מחזיקים בהם. הם רכים וגמישים בגוף ובנפש ויכולים להתרגל למשהו חדש, בקלות רבה יותר מאיתנו ובואו לא נעביר להם את המחשבות המעכבות שלנו.

סטיבן קובי, בספרו "שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד", מדבר על ארבע הסגולות האנושיות הייחודיות שלנו, בני האדם: הדמיון, המצפון, הרצון העצמאי ובמיוחד על המודעות העצמית ואני מזמינה אתכם לתת עליהם את הדעת כשאתם יוצאים לדרך, יד ביד עם ילדיכם, לבניית שגרה חדשה, איתנה ויציבה.

הנה 5 טיפים שיעזרו לכם ולהם ליצור משהו טוב ובהנאה:

טיפ 1 – הפכו את השגרה לויזואלית והכינו איתם לוח שבועי

הכינו עם הילדים לוח שבועי, הכולל גם את שבת. שבצו יחד איתם, במחצית הראשונה של היום את מערכת השעות של בית הספר ובמחצית השניה של היום את פעילויות אחר הצהריים. כללו את החוגים וגם את זמן האיכות שלהם יחד, סמנו את שבת כיום משפחה וכיף. קשטו, ציירו ושאלו את עצמכם: האם השגרה שיצרנו מאוזנת? האם היא כוללת רק מחויבות או גם כיף והנאה? אולי יש בה מקום גם להתנדבות ולתרומה לקהילה?

טיפ 2 – עודדו אותם לעצמאות

בין אם ילדכם עלה לכיתה א' ובין אם הוא מתבגר בתיכון, תמיד יש אפשרות לעשות צעד נוסף לכיוון עצמאות. לאט ובהדרגה למדו את ילדיכם שבכל ערב מסתכלים בלוח השבועי, מכינים את התיק ליום המחר, את בגדי החוג ובית הספר, מוציאים מהתיק את מה שאינו שייך ליום החדש. תכנון מגביר את ההיתכנות והרגלים טובים הם אבני דרך להצלחה בחיים. את בני הנוער שלכם עודדו להתעדכן מראש במועדי הבחינות והעבודות ולשלב גם אותם בלוח הפעילות שלהם.

טיפ 3 – תרגול, תרגול ועוד תרגול

זוכרים שלוקח לנו להטמיע הרגל חדש בין 20 ל–60 תרגולים? עודדו את ילדיכם על עצם התרגול ולאיו דווקא על התוצאה. כשאתם מעודדים אותם לתרגל, אתם עוזרים להם בדרך, בתהליך, שהוא תמיד חשוב יותר מהתוצאה. אם הם יתמידו, התוצאה תבוא מאליה.

טיפ 4 – מודלינג = כוח

פגשתי פעם אמא נפלאה שהתלוננה על הרגלי האכילה של ילדיה. בכל בוקר היא נכנסת מוקדם למטבח ומכינה להם כריכי בריאות, חותכת ירקות ופירות ומציידת אותם באגוזים ושקדים והם – מעקמים פרצוף ולרוב מחזירים הביתה בצהריים את קופסת האוכל מלאה.

שאלתי אותה – "מה את אוכלת בבוקר?". בתשובתה טמון כבר הפתרון. לעצמה היא לא מכינה כלום, עוברת על הדרך במאפייה, 'חוטפת' קפה ומאפה בדרך לעבודה.

מילים הן טובות ונפלאות ובוודאי אם אלו מילות עידוד, אבל גם המילים המעצימות ביותר נשארות קטנות ליד מעשים.

אני ממליצה לנו, המבוגרים, לקחת גם על עצמנו הרגל חדש. שקפו בפתיחות לילדים שלכם שגם לכם זה מאתגר והראו להם שאתם עושים מאמץ ותרגלו יחדיו. ילדיכם יעריכו את המאמץ שאתם עושים וכך תהיו שותפים לדרך.

טיפ 5 – שגרה היא לא חומת בטון

שאלו את עצמכם ואת ילדיכם מפעם לפעם, מה חסר להם בשגרה? מה עובד לנו? מה פחות? והיו פתוחים לשינויים. זכרו שהפתיחות לשינויים היא הקרקע הפורייה לשינויים ובלי שוברי שגרה, לא יודעים להעריך את השגרה, גם הנפלאה ביותר שיש.

עמותת שניר מקדמת בני נוער משכבות סוציו אקונומיות נמוכות, בעזרת תכנית חינוכית הוליסטית - "הכוכבים של שניר". בעבודה עם בני הנוער אנחנו מלמדים אותם על מיקוד שליטה פנימי, על אחריות אישית וערבות הדדית ועל חזון ותוכנית יעדים אישית, כדי שימצו את הפוטנציאל שלהם ויצליחו.

תוכן שאסור לפספס
טוען תגובות
אולי גם יעניין אותך

Mame לאישה הדתית