1,741 ק"מ

מסע יבשתי מפרך: 7 בריתות בכמה ימים באוקראינה

בעיצומה של המלחמה: המוהל החסידי מדנייפרו, שנמלט לגרמניה עם פרוץ הקרבות, חזר למדינה במסע מפרך וערך שבע בריתות בתוך כמה ימים • "חששתי מאוד בתחילה ולא עצמתי עין", הוא מספר (יהדות, בעולם)

שלמה מן | כיכר השבת | כ"ח בסיון | 27.06.22
ברית המילה, השבוע(צילום: הפדרציה היהודית)

הרב ד"ר יאשה (יעקב) גייסינוביץ', מוהל חסידי מאוקראינה, שערך בריתות רבות במדינה עד פרוץ המלחמה, ומאז שזו החלה מוצא מחסה בגרמניה עד יעבור זעם, ערך מסע יבשתי מפרך בן 1,741 קילומטרים בשבוע שעבר, מבירת אוסטריה ועד לעיר מגוריו דנייפרו שבמזרח אוקראינה לצורך קיום ברית מילה בזמנה, בגיל שמונה ימים, לתינוק יהודי שנולד בעיר.

יאשה נולד באחת מערי בריה"מ לשעבר ואחרי שלמד רפואה והתמחה ככירורג ובמקביל התקרב לדת, החליט לעלות לארץ וללמוד להיות מוהל כדי לשלב בין שני המקצועות. מהארץ הוא היה טס מידי פעם לערוך סבבים של ברית מילה באוקראינה שבה לא התגורר מוהל קבוע.

בשלב כלשהוא כאשר הצורך במוהל קבוע במדינה הלך וגבר, התבקש גייסינוביץ' להתגורר במדינה באופן קבוע ואכן העתיק את מגוריו לדונייצק, ממנה נסע ברחבי המדינה הענקית כדי למול תינוקות יהודים שנולדו או יהודים מבוגרים שהחליטו לקיים את המצווה בגיל מאוחר. ממוצע הבריתות שערך מידי חודש באוקראינה עמד על 23, ולעיתים נקרא גייסינוביץ' לבצע בריתות גם בבלארוס השכנה, במדינות הגוש המזרחי לשעבר, באירופה ואף בסינגפור.

המלחמה בין אוקראינה לבדלנים, שפרצה בשנת 2014 גרמה לגייסינוביץ' לעזוב את העיר עם משפחתו ולעבור לדנייפרו. לפני כ-3 חודשים, עם פרוץ המלחמה, הוא הצטרף לרבבות יהודים שעזבו את אוקראינה, ומלבד מזוודה אחת עם בגדיו האישיים הוא נטל עימו כמובן גם את תיק העזרה הראשונה וציוד ברית המילה שלו.

משפחת גייסינוביץ' נדדה בתחילה למולדובה, שם לבקשת אנשי חב"ד המקומיים הוא ערך ברית מילה לפעוט יהודי יליד המקום. מקישינב המשיכה המשפחה לוינה ברית אוסטריה, שבה נקלט בקהילה היהודית דוברת הרוסית הגדולה המתגוררת בעיר.

לפני שבוע וחצי נולד בדנייפרו תינוק למשפחה יהודית מקומית, והוריו שביקשו לערוך לו ברית מילה פנו ליעקב והפצירו בו לעשות את הדרך הארוכה ולחזור למדינה כדי לערוך ברית לבנם. יעקב ואשתו חששו אבל החליטו בסופו של דבר לעשות את הצעד.

"ידעתי שאני האדם היחיד שיכול לעשות זאת ופשוט קמתי ונסעתי", הוא מספר. "חששתי מאוד בתחילה ולא עצמתי עין בכל 1,000 הקילומטרים בחלק המסע המרכזי, בשטחה של אוקראינה, אבל ידעתי שיש לי מחויבות לקהילה ויש שליחות שעלי לבצע. אמרתי לעצמי 'אם אברהם אבינו, היהודי הראשון עשה מסירות נפש למען ברית מילה ומל את עצמו בגיל 99, גם אני צריך לעשות מסירות נפש בשביל המצווה החשובה הזו'".

אחרי מסע יבשתי מפרך שיצא מאוסטריה, עבר דרך צ'כיה והונגריה וכלל חציה של אוקראינה מקצה המערבי - בנקודת הגבול באוז'גורוד ועד לדנייפרו, הוא הגיע ליעדו בתום 26 שעות נסיעה. אחרי מנוחה של לילה מהדרך המפרכת, נערכה ברית המילה לרך הנולד ואחריה נערכה ברית לארבעה יהודים מבוגרים נוספים בבניין 'מנורה' של הקהילה היהודית בדנייפרו, בהשתתפות מניין מצומצם ועם 'סעודת מצווה' מפוארת.

יום למחרת ערך יעקב ברית לשני יהודים נוספים שהגיעו במיוחד מערים אחרות ובסוף השבוע יצא בדרכו חזרה לוינה, עד לסבב הבא. "עם היוודע דבר הגעתו של יעקב לעיר כדי לערוך את הברית המילה קיבלנו טלפונים מיהודים מבוגרים המתגוררים בעיר ובערים אחרות בסביבה שמבקשים גם כן להיכנס בבריתו של אברהם אבינו", מספר הרב מאיר סטמבלר, משליחי חב"ד המרכזיים באוקראינה.

"הם אמרו לנו שהמלחמה גרמה להם להבין שהחיים שבריריים ושכדאי להם לנצל את הזמן ולהכניס כמה שיותר תוכן יהודי לחייהם. מרגש לראות את מסירות נפשם של יהודים, בני 20 ועד 70, שנכנסים בבריתו של אברהם אבינו ואנו בטוחים שהזכות הזו תלווה אותם ותשמור עליהם גם כעת, ברגעים האחרונים והמאתגרים של הגלות".

תוכן שאסור לפספס
טוען תגובות
אולי גם יעניין אותך

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר