סקר נרחב

למדנו לקח מאסון מירון? זה מה שהציבור חושב

בשבוע שעבר קיימנו פולמוס מעמיק על הפקת לקחים מהאסון ובסיומו ערכנו סקר לגולשים • כמה חושבים שלמדנו לקח וכמה חושבים שדבר אינו השתנה? • הנתונים המלאים (אקטואליה)

ארי טננבוים | כיכר השבת | ט"ו באייר | 16.05.22
הרגעים שלאחר האסון (בעיגול: תוצאות הסקר)(צילום: David Cohen/Flash90)

כחלוף שנה לאסון הגדול יצאנו לבדוק האם למדנו לקח מהאסון והציבור החרדי פחות נדחף ויותר נזהר ב'ונשמרתם'. בסיומה של כתבה שאלנו אתכם הגולשים מה דעתכם בנידון.

לפניכם תוצאות הסקר:

50% מכלל מצביעי הסקר הצביעו חד משמעית כי לא למדנו לקח. האם הכוונה שהם עצמם – המצביעים – לא למדו לקח או שהם ראו או חושבים שאחרים לא למדו לקח? זאת לא נדע.

26% נוספים הצביעו כי למדנו לקח אבל סייגו בכך ששונאים אותנו, כשהכוונה לכאורה הן למשטרה ולגופי המדינה.

24% נוספים הצביעו כי למדנו לקח ובגדול.

מניתוח הסקר ניתן להבין כי רבים מהציבור אכן נזהר יותר ומודע יותר לסכנות שעלולות להיווצר בעת דוחק, אך רבים עדיין חושבים שהלקח לא נלמד. מדובר ב-50% שחושבים שכן למדנו לקח מול 50% שחושבים שלא. fifty fifty מה שנקרא.

האם למדנו לקח? תוצאות סקר 'כיכר'
האם למדנו לקח? תוצאות סקר 'כיכר'

מבדיקה שערכנו ברשתות החברתיות של כותב השורות וחברי המערכת קיבלנו תגובות מגוונות:

"זה לא עניין של כלל הציבור החרדי אלא של פרטים: בהלוויית מרן הרב קניבסקי, רוב ציבור המלווים נזהר ושמר על רווח בין אחד לשני. אולם ראינו גם קבוצה שנדחקה קרוב למיטה. תכלס: הנזהרים יותר זהירים כיום, והנדחקים ימשיכו להידחק, לא משנה מה יקרה". כתב אחד סיכום מושלם.

אחר כתב: "לדעתי הלווית הגר"ח זה הוכחה שלא למדנו כלום. אם המבוגרים לא עצרו את הצעירים – סימן שלא למדנו דבר".

ולעומתו מגיב אחר כתב בדיוק הפוך: "הלווית הגר"ח הינה ההוכחה כי למדנו – ולו במעט – להישמר יותר. אנשים עמדו ברחובות הסמוכים בלי להידחק".

מגיב נוסף כתב: "חוש הנייעס והצורך לתקוע את האף איפה שלא צריך גובר לצערי בהרבה מקרים".

אם כן יוצא כי רבים מהציבור אכן למד לקח אך יש עוד כברת דרך ארוכה עד שרוב הציבור אכן יפנים את ממדי האסון וישנה את הנהגתו הן בשעת דוחק והן בעשת שגרה על מנת לא להוביל לאסון נוסף.

לשאוף להשתפר זה תמיד טוב.

תוכן שאסור לפספס
טוען תגובות
אולי גם יעניין אותך

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר