בוועדה לחקר האסון

אלי ישי הסביר: זו הסיבה שלא אישרתי תכניות בהר מירון

שר הפנים ויו"ר ש"ס לשעבר, אלי ישי, העיד היום בוועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון, והסביר מדוע לא אישר את התוכניות לשינוי הר מירון - וגם: האם היו לחצים? (אקטואליה)

שימי שפר | כיכר השבת | ט"ז באייר | 17.05.22
אלי ישי מעיד בוועדה(צילום: לע"מ)

ועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון, בראשות השופטת דבורה ברלינר וחברי הוועדה האלוף במיל' שלמה ינאי ומרדכי קרליץ, מתכנסת הבוקר (שלישי) שוב, "כיכר השבת" מעביר את העדויות בשידור חי.

ראשון המעידים היום, הוא מי שהיה יו"ר ש"ס ושר הפנים לשעבר אלי ישי.

אחריו יעידו, אורי אילן - יו"ר הוועדה המחוזית צפון, מנהל התכנון והבנייה. ח"כ דוד אמסלם - יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת לשעבר. יוני משריקי -  יועץ שר הפנים לשעבר.

העדות של אלי ישי

בפתח העדות אמר אלי ישי: "בשנת 2010", הסביר אלי ישי, "הייתה תכנית של משרד התיירות בנוגע למירון. אני הייתי בעד אבל רציתי שיכניסו תיקונים בתכנית בנושא הנגישות להר והטריבונות. קבר רשב"י הוא לא עוד מקום ככל המקומות מבחינת אתרי התיירות, אלא מדובר במקום קדוש שהצריך לדעתי ביצוע שינויים מהותיים, ולכן סירבתי לחתום על התוכנית ודרשתי לבצע שינויים".

"באחת הפעמים שהייתי בשטח הרכב שלי כמעט התהפך בכביש הגישה, ואחרי שזה קרה החלטתי לתת עדיפות קודם כל לנושא הגישה. אמרתי את זה למבקר המדינה בזמנו, והוא העריך מאד את ההחלטה שלי, וזה מה שאכן קרה בשטח".

השופטת ברלינר: "ישנה טענה כלפיך שדרשת לשנות את התוכנית, בגלל שהיא לא הייתה מספקת לשיטתך מהבחינה הדתית, אלא רק מהבחינה התיירותית, אתה מכיר את הטענה הזאת?"

ישי: "לא זכור לי. מעולם לא שמעתי טענה כזאת שנאמרה. כל מה שעמד לנגד עיני זה נושא הבטיחות של המקום ולא שום דבר אחר".

ברלינר: "ספר קצת על הקשר שלך עם המרכז הארצי למקומות הקדושים?".

ישי: "אני מכיר אותם, אבל לא היה לי קשר ישיר איתם".

ברלינר: "אתה מכיר את ההתבטאות של אברהם פרויליך שאמר שכפי שהם הצליחו למנוע את ביצוע התוכנית של אלי ישי, הם ימנעו זאת גם בהמשך?".

ישי: "שמעתי על זה בתקשורת. אני לא זוכר שאי פעם שוחחתי איתו בנושא".

ברלינר: "האם הופעלו עליך לחצים במהלך תפקידך כשר הפנים מצד הקהילה החרדית, או מצד מאות האלפים שעולים להר?".

ישי: "לא. המקום להפעלת לחצים הוא במשרד הדתות או התיירות, לא אצלי במשרד הפנים".

ברלינר: "הכרת את נושא המבנים הלא חוקיים בשטח במירון?".

ישי: "לא. זה לא התחום שלי. יש ראש מועצה שהוא זה שאחראי על הנושא".

ברלינר: "לסיכום. מדוע לא אישרת את התוכנית לשינוי הר מירון?".

ישי: "סברתי שיש צורך דחוף לתקן את הליקויים בשטח, כולל הרחבה והכשרה של שטחים חדשים, וכשראיתי שזה לא מופיע בתוכנית, ביקשתי לשנות אותה ולערוך תיקונים. פה זה התעכב".

ינאי: "לשיטתך, איך בכלל מקום קדוש כמו מירון מתגלגל לאחריות של משרד התיירות ולא למשרד הדתות?".

ישי: "היינו אז באופוזיציה, בממשלת טומי לפיד ושרון, ואז הוחלט לפרק את משרד הדתות ולהעביר חלק מהתחומים למשרדים אחרים, ולכן האחריות עברה למשרד התיירות. בממשלת אולמרט, כשחזרנו חזרה לשלטון חלק מהדברים השתנו, אם כי לא כולם".

תוכן שאסור לפספס
טוען תגובות
אולי גם יעניין אותך

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר