החשש, החיפושים והדאגה

"וְהַנַּעַר אֵינֶנּוּ" • מאה ימים להיעלמותו המסתורית של מוישי

100 ימים חלפו מאז הנער החרדי מוישי קליינרמן, בן ה-16, נעלם במירון • 2,400 שעות ו-144 אלף דקות של דאגה וחוסר ודאות, מתח וציפייה בכל דפיקה בדלת או צלצול טלפון • סיקור מיוחד (חדשות)

חיים גולדברג | כיכר השבת | ה' בתמוז | 04.07.22
מוישי קליינרמן(צילום: באדיבות המשפחה)

100 ימים, 2,400 שעות, 144 אלף דקות - חלפו עברו להם, מאז הנער החרדי אברהם משה קליינרמן, בן ה-16, נעלם מבלי לשוב ולביתו ומבלי להותיר אחריו עקבות. ולמשטרה עדיין אין קצה חוט לפענוח התעלומה הנוראית.

  • רוצים לסייע בחיפושים אחר מוישי?>> לחצו כאן

שעת ההיעדרות, על פי הידוע עד כה היא בין השעות 20:00 ל-22:00, במוצאי השבת של שבת מברכין של חודש ניסן, כ"ג באדר ב', שבת בה קראו את פרשת "שמיני", שבת פרה, אז, מוישי נראה בפעם האחרונה במירון, ומאז נעלמו עקבותיו. לשבת הזאת, במירון, נסע מוישי עם חברים ביום שישי, ערב שבת. אז, הוא עוד התקשר לאמו גיטי קליינרמן ועדכן שהגיע למירון והכל בסדר.

התיעוד האחרון ממצלמות האבטחה באזור שתיעדו את מוישי, הוא מסמוך לציון הרשב"י, בצהרי יום השבת. במוצאי שבת, הוא לא התקשר לביתו לעדכן שהכל בסדר, כך שהשיחה בערב שבת היתה השיחה האחרונה עם הוריו.

מוישי קליינרמן
מוישי קליינרמן

מאז, במשך 100 ימים, אין למשפחתו, להוריו, לאחיו ואחיותיו, שמץ של מושג היכן מוישי נמצא, מה מצבו או מה קרה איתו. למשטרה, שחוקרת את הפרשה, אין קצה חוט או פריצת דרך בחקירה.

בבית המשפחה במודיעין עילית שוהה משפחתו של מוישי, כשהיא יושבת ומצפה. כל דפיקה בדלת, כל צלצול טלפון, מקפיץ אותם, נוטע בהם תקווה מחודשת - אולי זה מוישי? האם זו הבשורה על מציאתו של בנם האהוב? אך שוב ושוב האכזבה מכה בהם, והציפייה שמשמשת בערבוביה עם הלא נודע - הופכת לקשה מנשוא.

השתלשלות החקירה

ההודעה הראשונה של המשטרה על היעדרותו של מוישי, יצאה עשרה ימים לאחר ההיעדרות, שכן בתחילה המשפחה לא מיהרה לדווח, שכן לא חששה שמשהו לא כשגרה. רק כעבור תשעה ימים פנתה המשפחה למשטרה וזו מיהרה להוציא הודעה לציבור, בבקשה לעזרה בחיפושים אחר הנער הצעיר. וכך, מלאכת החיפושים אחריו הפכה קשה יותר שכן מרבית הנעדרים נמצאים בשלושת הימים הראשונים שלאחר ההיעדרות, וכאן, ימים יקרים של חיפושים הלכו לאיבוד.

המשטרה, בהודעתה, דיווחה כי הוא "נראה לאחרונה בתאריך 25.3.22 באזור מירון", ופירטה את תיאורו: "מבנה גוף רזה. שיער כהה עם פאות, עיניים כהות מרכיב משקפי ראיה. תיאור לבוש: לבש חולצה לבנה ומכנס בצבע כהה".

ההורים פונים לציבור, חודש אחרי ההיעלמות (צילום: מנחם קולדצקי)

מאז, אתר 'כיכר השבת' מלווה את הפרשה ומדי כמה ימים דיווח שוב על ההיעדרות בבקשה לעזרת הציבור. כעבור חודש, יצאה המשפחה לראשונה בהודעה מצולמת לתקשורת, שפורסמה לראשונה ב'כיכר השבת' ועוררה הדים נרחבים, בה התחננו בפני הציבור להפיץ את תמונתו ולסייע לארגוני החירום וההצלה בחיפושים אחר בנם שנעדר.

אביו של מוישי אמר: "אברהם משה היקר שלנו, אנחנו כבר 34 יום מאז שפעם אחרונה דיברנו איתך בטלפון, אנחנו מודאגים מאוד, אנחנו לחוצים מכל דפיקה בדלת ומכל טלפון, איפה אתה נמצא?? תראה אות חיים!! כל ארגוני החירום, אנא תעשו משהו ותעזרו לנו, תהפכו את כל הארץ למצוא את הילד שלנו, אנחנו ממש מחכים כל רגע".

אמו של מוישי אמרה למצלמה: "אני לא מבינה איך יכול לקרות דבר כזה, הילד נעדר 34 ימים ויש עדיין אנשים במדינת ישראל שעדיין לא יודעים שבננו בן ה-16.5 נעדר, בבקשה תפיצו כל אחד לעשרה חברים, יש לנו ארץ קטנה, ואנחנו חייבים למצוא אותו".

"יצא במוצאי שבת עם מישהו"

כעבור 54 ימים מאז ההיעדרות, גיטי קליינרמן, אמו המודאגת, שוחחה עם 'כיכר השבת' וסיפרה על הדאגה העמוקה לגורל בנה. "לא היה לו בעבר אף פעם שהוא יצא ולא היה מעדכן אותנו כל כמה שעות מה קורה איתו", היא סיפרה ושחזרה: "זה היה יום שישי, לפני 54 ימים. אברהם משה נסע לשבת מברכים של חודש ניסן במירון, הוא אמר שהוא נסע עם חברים ובגלל שאין לו טלפון, הוא נתן מספר טלפון של חבר ושהוא יהיה בקשר איתנו".

"במוצאי שבת הוא לא התקשר. עברו עוד שלושה ימים והוא לא יצר קשר ואנחנו נכנסו ללחץ", סיפרה גיטי, "יום שישי, שבוע אחרי, כבר שבוע שהוא לא מתקשר, אמרתי לבעלי שמשהו פה קרה, והתחלנו לחפש אותו. עירבנו את המשטרה, לאט לאט המשטרה נכנסה לתמונה, לקחנו חוקר פרטי שינסה לאתר אותו בגלל שהמשטרה גררה רגלים".

החיפושים בשטח אחר מוישי (צילום: דוד כהן / פלאש 90)
החיפושים בשטח אחר מוישי (צילום: דוד כהן / פלאש 90)
מוישי קליינרמן
מוישי קליינרמן

האם הוסיפה וסיפרה כי "החברים שהיו איתו בשוק, הם לא יודעים מה קרה, הם מספרים שהוא יצא במוצאי שבת עם מישהו, אבל אנחנו לא יודעים באמת מה קרה. התחושות קשות, אם לא האמונה לא היינו מחזיקים מעמד. אנחנו חוששים שהוא נחטף, גם אם לא על רקע לאומני אז על רקע אחר. אני מכירה אותו, זה ילד של בית, לא היה לו שום סיבה לא ליצור קשר. המשטרה אומרת לנו שאם הוא היה חטוף היו מבקשים כופר, לא הביאו מספיק כוחות לסיפור".

כבר אז, ביקשה האם והתחננה שלא יפיצו שמועות שקריות - אך הרשתות החברתיות הפכו לכר פורה לקונספירציות וסיפורים דמיוניים. "אנחנו מתחננים", אמרה גיטי, "העזרה של הציבור חשובה, הרבה אנשים מפרסמים שהוא נמצא בזמן שזה לא נכון, זה רק מעלה לנו את החרדה, הילדים בבתי ספר של הילדים שלי כל הזמן מדברים על זה, היום התקשרו מהבית ספר שהבן שלי בוכה, אמרו שהבת שלי בוכה שמצאו את אח שלי, זה היה קשה וזה לא נכון, זה מסר לציבור להפסיק להפיץ שמועות לא נכונות".

מוקם צוות חקירה מיוחד

81 ימים לאחר שנעדר, בעקבות לחץ ציבורי ותקשורתי גדול בהובלת 'כיכר השבת', הקימה המשטרה צוות חקירה מיוחד לחיפושים אחר הנער האובד. את הצוות מובילים אנשי היחידה המרכזית של מחוז ש"י, כשהם מתחקים אחר כל בדל של מידע בניסיון להבין מה עלה בגורל הנער החרדי. לחקירה שותפים קצינים ממספר מחוזות במשטרה, כך שכל בדל של מידע שמגיע למשטרה - נבדק היטב

כעבור מספר ימים, הודיעה המשטרה כי "משטרת ישראל ממשיכה כל העת בחיפושים אחר הנעדר אברהם משה קלינרמן. מיום קבלת הדיווח בתאריך 4.4.22 משטרת ישראל פועלת על מנת לאתר את משה ולהשיבו לחייק משפחתו". את הקושי באיתורו, הסבירה המשטרה כי "במקרה של משה עד כה לא נמצא אינדיקציה הממקדת את הכוחות בתא שטח מסוים ועל כן מלאכת החיפוש קשה יותר ומתפרסת בנקודות רבות בארץ בהם יכול היה להימצא".

87 יום להיעדרות; גיטי קליינרמן, בדיון בוועדה (צילום: דוברות הכנסת)

היעדרותו של אילוביץ דומה לזו של קליינרמן, שכן גם הוא הגיע להר מירון ומאז נעלם ולא אותר עד היום. בנו של אילוביץ הצטרף בימים האחרונים לכוחות בשטח הר מירון וסייע בחיפושים.

במסגרת חקירת היעלמותו של משה קליינרמן, במשטרה בודקים כל כיון חקירה. עוד לפני הטלת צו איסור הפרסום בשבוע שעבר, במשטרה בדקו כמה כיווני חקירה שנחקרו - אך אלו לא הובילו להתפתחות משמעותית לה הם ציפו.

החיפושים בשטח אחר מוישי (צילום: דוד כהן / פלאש 90)
החיפושים בשטח אחר מוישי (צילום: דוד כהן / פלאש 90)
הגדלה
החיפושים בשטח אחר מוישי (צילום: דוד כהן / פלאש 90)
החיפושים בשטח אחר מוישי (צילום: דוד כהן / פלאש 90)
הגדלה

ל'כיכר השבת' נודע כי ימים אחרי ההיעדרות, ועוד לפני שהמקרה עלה לסדר היום הציבורי, במשטרה בדקו חשד מסוים, אבל כשהדבר לא הוביל לממצאים חדשים, החוקרים ניסו להתקדם לחשדות אחרים.

מפקד מחוז ש"י במשטרה, ניצב עוזי לוי, הגיע אתמול לבית משפחת קליינרמן לשיחה עם ההורים של מוישי ועדכן אותם על פעולות החקירה המבוצעות בתיק. לאחר מכן, סיפרו הוריו לכלי התקשורת כי עדיין אין קצה חוט בפרשה המסתורית.

  • רוצים לסייע בחיפושים אחר מוישי?>> לחצו כאן
תוכן שאסור לפספס
טוען תגובות
אולי גם יעניין אותך

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר