אושר סופית

שעת הורות: אבות יוכלו לחלוק בשעת ההנקה

הצעת החוק שמעניקה לאבות את הזכות לחלוק בשעת ההנקה שניתנת במשך ארבעה חודשים מסיום חופשת הלידה כדי לטפל בתינוק אושרה סופית במליאת הכנסת (משפחה)

דניאל הרץ | כיכר השבת | י"ג בתמוז | 19.07.16
צילום: שאטרסטוק

שוויון? סופית גם אבות יוכלו לנצל את "שעת ההנקה". מליאת הכנסת אישרה אמש (ב') בקריאה שניה ושלישית את החוק לפיו שני בני הזוג יוכלו לחלוק ביניהם את הזכות להיעדר ממקום העבודה לטיפול בתינוק שלהם לאחר לידתו. מדובר בזכות ההיעדרות של שעה אחת למשך 4 חודשים מתום חופשת הלידה של היולדת, זכות שניתנה עד היום לנשים בלבד.

החוק הוא יוזמה של קבוצת ח"כים בראשות רחל עזריה (כולנו). הזכות לאבי הילד תינתן בתנאי ששני בני הזוג יודיעו זאת למעסיקיהם לא יאוחר מ-21 יום לפני תום חופשת הלידה, ויציינו את הימים שבהם הם צפויים להיעדר.

ההצעה מוגבלת עבור עובדים במשמרות שיצטרכו למסור הודעה כזאת חודש מראש. עובדי משמרות בענפי התעשייה והמלונאות ובענפים נוספים, יוכלו לנצל את ההטבה רק בהיעדרות למשך 3 שבועות רצופים, ולא בימים מסוימים לבחירתם. ענפים אלה ייקבעו בהחלטה של שר הכלכלה באישור ועדת העבודה. השוויוניות בין ההורים תעוגן גם בתיקון המינוח הקיים בחוק של "חופשת לידה", ל"תקופת לידה והורות".

ח"כ עזריה, יו"ר השדולה למשפחות צעירות ויוזמת החוק אמרה: "חוק הורות שוויונית הוא צעד נוסף לקראת שוק עבודה שוויוני, והוא מצטרף לרצף של חוקים שאני מקדמת כנציגת מפלגת כולנו, שמתאימים את שוק העבודה לחיי היומיום של משפחות: חוק החופשות, חוק חלוקת ימי מחלת הילד, וכעת חוק הורות שוויונית. אבות צריכים לדרוש את שעת ההורות מהמעסיק ולנצל את הזכות הבסיסית הזאת".

באופן מעניין עזריה שמתהדרת בשוויוניות ובכך שהיא מסייעת לאבות הייתה מהמתנגדים הראשיים לביטול חזקת הגיל הרך שפוגעת באופן ישיר בהורות של אבות ומנציחה את חוסר השוויון בתחום זה בין אבות לאמהות.

תוכן שאסור לפספס
טוען תגובות
אולי גם יעניין אותך

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר