פרישת בנט מהפוליטיקה

דרעי: "הונה את המחנה ונכשל" • גפני: "הולך בבושת פנים"

אחרי שנה ו-17 יום כראש ממשלה, נפתלי בנט הודיע על פרישה מהפוליטיקה: "אשתי וילדי עברו שנה קשה מאוד" • יאיר לפיד: "תודה בשם אזרחי ישראל" • כך הגיבה המערכת הפוליטית (פוליטיקה בארץ)

רפאל כהן | כיכר השבת | ל' בסיון | 29.06.22
בנט בנאום הפרידה, הערב(צילום: Olivier Fitoussi/FLASH90     )

פרישת נפתלי בנט מהפוליטיקה: בנאום שנשא בכנסת, הודיע היום (רביעי) נפתלי בנט על החלטתו לפרוש מהחיים הפוליטיים, ועל העברת מושכות הנהגת מפלגת 'ימינה' לאיילת שקד. עד הבחירות צפוי בנט להישאר בתפקיד ראש הממשלה החליפי.

במפלגות החרדיות חגגו את מפלת בנט ותקפו את ממשלתו. ״בנט, רה״מ הראשון עם כיפה, הונה את מחנה הימין המסורתי והקים ממשלה הכי פוגענית לזהות היהודית ולמוחלשים", הגיב יו"ר ש"ס אריה דרעי. "‏מי שדיבר גבוהה על אחדות הוביל מסע פילוג קשה נגד מחצית העם וכינה אותו בכינויים. פרישתו מהחיים הפוליטיים בתום שנה - מסר מהדהד על ״ניסוי״ שנכשל. ‏בקרוב נחזיר את ישראל למסלול הנכון״.

יו"ר יהדות התורה משה גפני הגיב: "מתברר שהקדוש ברוך הוא מנהל את העולם. אי אפשר לשקר ולרמות את כל המדינה, לאורך כל השנה האחרונה היו טענות נגדינו על התבטאויות קשות מצידנו נגדו ונגד הממשלה הרעה הזאת, מתברר שצדקנו בכל מילה. כולם עזבו אותו, הוא נשאר לבד ועכשיו גם הוא הולך".

בנאום הפרידה שלו אמר בנט: "בעוד זמן קצר אסיים את תפקידי כראש ממשלת ישראל ואעביר את מקל השליחים לחברי, יאיר לפיד", פתח בנט. "אמשיך לסייע ולעזור לו במסגרת תפקידי כראש ממשלה חלופי ככל שיידרש. הצלחתו היא הצלחת המדינה. העברת התפקיד תהיה מקצועית ומסודרת. טובת המדינה, וטובתה בלבד, לנגד עיני. כך היה. וכך יהיה".

בכניסה למסיבת העיתונאים, הערב (צילום: Olivier Fitoussi/FLASH90   )
בכניסה למסיבת העיתונאים, הערב (צילום: Olivier Fitoussi/FLASH90   )
הגדלה

הוא הוסיף: "אני מבקש גם לעדכן אתכם שאין בכוונתי להתמודד בבחירות הקרובות, אבל אני אשאר חייל נאמן של הארץ הזו, אותה שירתתי כל חיי כלוחם, כקצין, כשר וכראש הממשלה שלכם. מדינת ישראל היא אהבת חיי. לשרת אותה זה היעוד שלי".

בנט נפרד מתפקידו: "אני מסיים היום מעל שנה בשליחות למענכם כראש הממשלה. אין עבודה קשה מזו אך גם אין זכות גדולה מזו. אני משאיר אחרי מדינה משגשגת, חזקה ובטוחה. הממשלה בראשותי הספיקה לעשות בשנה - מה שממשלות רבות לא עשו בקדנציה שלמה. מדינת ישראל חזרה להיות מנוהלת.

"הבאנו שקט לדרום, כזה שלא היה שנים, החזרנו מאות אלפי מובטלים לעבודה, התגברנו על שני גלי קורונה ללא סגרים, נלחמנו בנחישות מול גל טרור ויכולנו לו, העלינו את שכר החיילים האהובים שלנו, והבהרנו לאויבנו שמי ששולח מחבלים לתל אביב, ישלם את המחיר בביתו שלו".

בשלב הזה רימז: "בקרוב יהיו בשורות חשובות נוספות בתחומים שנוגעים לעתידנו ולעוצמתנו".

עוד קרא בנט בנאומו לממשלה רחבה. "דבר אחד צר לי, וזה שהרבה מאד ישראלים טובים שנציגיהם נותרו באופוזיציה, הרגישו בשנה החולפת שחרב עליהם עולמם. שמעתי את הקולות. אני מכבד אותם. וכשכואב לאזרח ישראלי, כואב לי.

"כל קבוצה בישראל תהיה לפעמים בקואליציה ולפעמים באופוזיציה, אנחנו צריכים ללמוד לקבל את זה. זה הסדר הנכון. אסור שכל אחד מחצאי העם ירגיש באבל כשהחצי השני מקים ממשלה. והכי טוב בעת הזאת - ששני החצאים יקימו יחד ממשלה גדולה וטובה".

לדבריו, "שאפתי כראש ממשלה לדאוג לכלל אזרחי ישראל, ללא קשר למי הם הצביעו. אני מאושר שהצלחתי להעניק ביטחון ושקט הן לתושבי שדרות שרובם מצביעים ימין, והן לחברי קיבוצי העוטף שרובם מצביעים מרכז ושמאל. הרי מחבלי חמאס אינם מבדילים בין ישראלים מימין או משמאל".

בנט בנאום הפרידה (צילום: Olivier Fitoussi/FLASH90   )
בנט בנאום הפרידה (צילום: Olivier Fitoussi/FLASH90   )
הגדלה

בהמשך נאומו אמר: "אזרחים יקרים, הוכחנו השנה שאנשים עם דעות שונות יכולים לעבוד יחד. אף אחד לא צריך לוותר על עמדותיו, אבל בהחלט אפשר וגם הכרחי להניח בצד, לזמן מה, ויכוחים אידיאולוגיים ולדאוג לכלכלה, לביטחון ולעתיד של אזרחי ישראל. הוכחנו שיש טוב משותף.

"אני מבקש גם בעת הזו להזכיר לעצמנו: רק ביחד ננצח. אם נהיה מפולגים, פשוט לא נהיה. אם נהיה מאוחדים, אף אחד לא יוכל לנו. בואו נהיה טובים אחד לשני. בואו נקשיב. בוא נלמד להכיר ולכבד במקום לשנוא: "הִגִּיד לְךָ אָדָם מַה-טּוֹב, וּמָה יְהוָה דּוֹרֵשׁ מִמְּךָ, כִּי אִם-עֲשׂוֹת מִשְׁפָּט וְאַהֲבַת חֶסֶד וְהַצְנֵעַ לֶכֶת עִם-אֱלֹהֶיךָ".

הוא הוסיף: "אני מבקש להודות לאשתי גילת ולילדיי יוני, מיכל, אביגיל ודוד - ששילמו מחירים כבדים בשנה החולפת. לאמא שלי, מירנה בנט, שהיא דמות המופת של חיי. אני מבקש להודות לשרי הממשלה. אני מבקש להודות במיוחד לשותפתי לדרך שרת הפנים, איילת שקד שתקבל לידיה את הנהגת המפלגה, אני בטוח שתצליח להובילה לטובה.

"אני רוצה גם להודות לשר הדתות הטוב שהיה כאן, מתן כהנא, על חברות של 32 שנה ועל אומץ לב בביצוע רפורמות ועל אופטימיות נצחית. אני מודה גם לחברי הכנסת, אביר קארה ושירלי פינטו שעמדו לצדי גם כשהיה קשה. מעל לכל - אני מודה לקדוש ברוך הוא. גם כשהלכתי בגיא צלמוות לא ראיתי רע, כי ה' היה עימדי. חברים - לכל זמן. עתה הזמן שלי להתרחק מעט. להביט על הדברים מבחוץ. הזמן ישקיט הכל, אני הולך לי לדרכי - היו שלום, אני הייתי עמכם, ופי מלא תודה".

בימים האחרונים, מאז הכרזתו המפתיעה יחד עם שר החוץ יאיר לפיד על פיזור הכנסת והליכה לבחירות, כשנה אחר הקמת הממשלה, בחן בנט שורה של אפשרויות באשר להמשך צעדיו בפוליטיקה. בין היתר עלתה אפשרות ריצה יחד עם 'יש עתיד', כך לפי הדיווחים.

הערב, כאמור, הכריע בנט כי הוא פורש מהפוליטיקה. מלשכתו נמסר כי עד הבחירות הוא צפוי להישאר בתפקיד ראש הממשלה החליפי. איילת שקד, שבמשך שנים עשתה כברת דרך יחד עם בנט בפוליטיקה הישראלית, תהיה לפי הדיווחים יו"ר 'ימינה' הבאה. מתן כהנא צפוי לעבור למפלגה אחרת.

תוכן שאסור לפספס
טוען תגובות
אולי גם יעניין אותך

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר