ראיון מיוחד

האימון של המילואימניקים החרדים בקורונה

בגדוד המילואים החרדי היחיד, ערכו אימון - והשנה, בגלל הקורונה, הוא יועד למפקדים בלבד • סא"ל אהרן היינמן, מספר ל'כיכר השבת' על פעילות הגדוד באימון, ובשנים קודמות (צבא)

ב. ניסני | כיכר השבת | ב' בחשוון | 20.10.20
צילום: דובר צה"ל

גדוד המילואים החרדי היחיד בצה"ל ערך אימון מיוחד למפקדים בשבוע האחרון, עליו מספר בראיון ל'כיכר השבת' סא"ל אהרן היינמן, מפקד הגדוד, המסביר כי הוא מורכב ברובו מבוגרי הנח"ל החרדי.

"כשאני כותב פקודת אימון יש זמני תפילה ואנחנו חייבים לתאם את זמני האימון לפי שעות התפילה", הוא מספר. "לדוגמה, בימים אלו כשתפילת ותיקין מאוחרת, אנחנו מתייחסים לזה, כמו גם לזמני השקיעה בשביל תפילת מנחה".

סא"ל היינמן מספר כי מדובר בגדוד שקיים 11 שנה, וכי התנאים הדתיים בגדוד הם כמו בסדיר, כלומר החיילים מקבלים מנות בכשרות מהדרין.

היינמן משבח את החרדים הממשיכים לשירות מילואים ואומר כי "היום, גם בציבור הכללי לא מובן מאליו להגיע למילואים כי צה"ל צמצם את כוח המילואים ולכן רבים לא מגיעים למילואים מלבד אנשים שרוצים ומתנדבים.

"אצלנו בגדוד, יש חברה מכל גווני החברה החרדית ומדהים לראות את החיבור הזה בין הציבורים. פעמיים קיבלנו פרסי מצטיין מנשיא המדינה ובתוך צה"ל - ובצדק, יש לנו הישגים מדהימים".

בשלב זה, מפרט היינמן על פעולות הגדוד בשנים קודמות ועל האימונים שעשו כדי לתרגל מוכנות למלחמה, אז הגיעו 97% מהגדוד - מספר שנחשב לחריג מאוד מבחינת ההשוואות לאחוזי ההתייצבות בגדודים אחרים.

הפעם, בגלל הקורונה, ביטלו את האימונים ויש להם אימון רק של מפקדים, מרמה של מפקדי כיתות ומעלה. האימונים נערכים במתכונת של קפסולות, כאשר כל קבוצה של מפקדים נמצאים בנפרד.

סא"ל היינמן מסביר מה ההבדל בין אימון רגיל לאימון של מפקדים: באימון רגיל, בוחנים כיצד המסגרת פועלת יחד לצורך פעולות, כמו לדוגמה להוציא מבוקש מתוך בית, או הסתערות על כפר וכו'.

אחר כך, בודקים האם הם התנהלו כמו שצריך, ואיך עובדת העבודה בין האנשים בשטח. באימון מפקדים, אנחנו נותנים למפקד את הכלים כדי לפקד טוב יותר על הפקודים שלו.

"אחרי בדיקה, החלטנו כי עיקר הפער הוא בנושא קליעה וירי, ולכן הבאנו מספר מדריכי ירי שעוזרים לנו לבנות את המטווחים ולבצע אותם".

היינמן ממשיך כי "כדי להגדיל את האפקטיביות של המטווחים, הביאו מטרות נעות - כך שניתן לירות ברצף ולבחון האם הצליחו לפגוע במטרה, בלי לעצור כל כמה דקות ולרוץ לבדוק את המטרות".

"בנוסף, התאמנו המפקדים על ניווט בשטח - ולאחר מכן יצאו לשטח לניווט של שמונה קילומטרים באור יום, ולאחר מכן, באותו לילה, יצאו לניווט של מספר דומה של קילומטרים, ניווט שהסתיים בהצלחה וכולם שבו בשלום".

תוכן שאסור לפספס
טוען תגובות
אולי גם יעניין אותך

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר