הסתירה ומסבירה

קלינטון: לא פעלתי בהתאם להמלצה הרפואית

המועמדת הדמוקרטית ניסתה לצמצם נזקים ולהסביר את הסיבות להתמוטטות וטענה כי הרופא המליץ לה לנוח חמישה ימים אך היא התעקשה להתעלם מכך ולהמשיך כרגיל (בעולם)

דניאל הרץ | כיכר השבת | י' באלול | 13.09.16
Evan El-Amin / Shutterstock

המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית הילרי קלינטון מנסה לצמצם את הנזקים לקמפיין שלה לאחר התמוטטות. בראיון טלפוני שנערך הלילה (שלישי) ברשת CNN התייחסה קלינטון להתמוטטות שלה באירוע לציון 15 שנה לפיגועי 11 בספטמבר ואמרה כי התעלמה מהמלצת הרופאה שבדקה אותה ביום שישי ואבחנה דלקת ריאות לנוח: "הייתי אמורה לנוח חמישה ימים - זה מה שאמרו לי ביום שישי - ולא פעלתי בהתאם להמלצה הנבונה הזו", אמרה והוסיפה, "אני מכירה בכך שלוח הזמנים שלי היה צפוף מדי מאז".

היא הודתה כי חשה סחרחורת, מעדה והתקשתה לשמור על שיווי משקלה, דברים שנראה בצורה ברורה בסרטון, אך הדגישה כי לא איבדה את הכרתה. קלינטון הוסיפה כי הרגשתה השתפרה ברגע שנכנסה לרכב הממוזג. בהתייחס לשיעולים שתקפו אותה בפומבי שאותם ייחסה לאלרגיה, אמרה קלינטון שכך סברה: "אבל זה לא עבר וזו הסיבה שביום שישי הלכתי לרופאה והיא אבחנה דלקת ריאות. ברור שהייתי צריכה לנוח קודם, ואם הייתי מבטלת אירועים ביום שישי - הייתי חשה טובה יותר. אבל כמו אנשים רבים, חשבתי שאני מסוגלת להמשיך ולהתמודד עם זה. זה לא עבד טוב כל כך".

קלינטון אמרה כי כעת היא מרגישה הרבה יותר טוב, וכי בכוונתה לשוב לקמפיין תוך כמה ימים. לגבי הביקורת על כך שלא דיווחה על מצבה הרפואי, אמרה קלינטון כי לא חשבה שדלקת הריאות היא דבר משמעותי. "עמדתי בסטנדרטים הגבוהים ביותר של שקיפות", הוסיפה ועקצה את המועמד הרפובליקני, טראמפ: "השוו את כל הדברים שאתם יודעים עליי עם מה שאתם יודעים על המתמודד מולי. אני חושבת שהגיע הזמן שנגיע לאותה רמה של שקיפות שאני נוקטת זה שנים. הגיע הזמן שהוא יעמוד באותם הסטנדרטים הנדרשים מכל מי שמתמודד על התפקיד הזה".

מעט לפני כן, היא התייחסה לנושא גם בציוצים בטוויטר וכתבה: "תודה לכל מי שאיחל לי החלמה מהירה. אני מרגישה טוב ומצבי משתפר. כמו כל אחד שנעדר מהעבודה בגלל מחלה, אני משתוקקת לחזור. נתראה בקרוב במסלול".

גם בעלה של הילרי, הנשיא לשעבר ביל קלינטון, התייחס לסערה סביב קריסתה בטקס ואמר כי מקרה מסוג זה אירע לה בעבר. "לעתים נדירות, ביותר ממקרה אחד במהלך השנים, קרה שהיא התייבשה באופן חמור. עם זאת, היא עבדה כמו שדה כשרת החוץ, כסנאטורית, וגם לאחר מכן", אמר בראיון לרשת CBS.

בהקשר לכך אמרה קלינטון: "אני יכולה להיזכר בפעמים שזה קרה". לדבריה, "זה משהו שהתרחש כמה פעמים במהלך חיי ואני מודעת לכך. בדרך כלל ניתן להימנע מזה". קלינטון הסבירה כי הרגישה מחויבות להגיע לטקס, "כסנאטורית ב-11 בספטמבר,  זה מאוד אישי בשבילי". היא סיפרה כי אף שתחושותיה השתפרו, היא מקבלת את עצת הרופא שניתנה לה ביום שישי, "פשוט לקחת קצת זמן כדי להתגבר על דלקת הריאות לחלוטין".

לקלינטון נגרם נזק תדמיתי אדיר בעיקר בשל העובדה שהציבור האמריקאי חש שהוסתר ממנו דברים. "יכולנו לפעול טוב יותר", צייצה אתמול ג'ניפר פלמייר, דוברת המטה של המועמדת הדמוקרטית. הייתה זו הודאה שהיא בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי. מטה קלינטון עשה כל טעות אפשרית וסיפק נשק זמין לדונלד טראמפ, הטוען כבר שבועות ארוכים כי בריאותה של המועמדת רופפת וכי היא מסתירה עובדות רפואיות על מצבה.

טראמפ, ששמר בחכמה על שתיקה בשעות הראשונות, עשה זאת כדי לא להיתפס כמי שרוקד על הדם, אבל גם ובעיקר כי כל מילה שלו הייתה בעת ההיא מיותרת. העובדות והסרטון שהתפשט כאש בשדה קוצים בעולם כולו דיברו בעד עצמן, הוא לא היה צריך להגיד "אמרתי לכם". רק בבוקר שאחרי אמר המועמד הרפובליקני: "אני מאחל לה שתרגיש טוב. משהו קורה שם. אני מצפה לפגוש אותה בעימות". מאוחר יותר, בנאום הראשון שלו אחרי ההתמוטטות, הוא שב ותקף את קלינטון - ולא אמר מילה על הקריסה הפיזית של המתחרה.

בימים הקרובים יתפרסמו סקרים נוספים ויהיה מעניין לראות האם הצליח טראמפ לזכות בתמיכה רחבה יותר לאור מצבה של קלינטון.

תוכן שאסור לפספס
טוען תגובות
אולי גם יעניין אותך

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר