'המנהיגים', הפרק התשיעי

הדיקטטור ה"משחרר" שהצליף והטביע את מתנגדיו בכיור

"ההיסטוריה חוזרת"? בסדרת הכתבות ב'מגזין כיכר' נחזור למנהיגים שהשפיעו על דפי ההיסטוריה - מי לטובה ומי לרעה • והפעם: סיפורו של האדם ששחרר את זימבבואה והפך לרודן אכזרי במיוחד (עולם)

ציקי ברנדוין | כיכר השבת | א' בתמוז | 30.06.22
צילום: שאטרסטוק

אלול תשע"ט, ספטמבר 2019, ניגריה. רגבי עפר אחרונים מוטלים על ארונו של אחת הדמויות המרתקות בהיסטוריה של אפריקה.

עם סיום תהליך הקבורה, נשמו לרווחה בזימבבואה והבינו כי האיש שהביא להם עצמאות ולקח להם אותה על ידי הרודנות האכזרית שלו - כבר לעולם לא יוכל לחזור אל כס השלטון.

בכל אדם יש צד טוב ורע - אך ברוברט מוגאבה היה גם עבר טוב, והווה גרוע במיוחד. בעיניי רבים, גם היום, מוגאבה היה האיש ששחרר את זימבבואה, אך בעיניי אחרים מדובר ברודן דכאני ואכזרי. זהו סיפורה של הדמות ששלטה במדינה האפריקנית יותר משלושה עשורים...

רודזיה

עוד לפני העלייה לשלטון, זימבבואה הייתה קולוניה בריטית ונקראה 'רודזיה'. במהלך שנות ה-60 של המאה הקודמת נכנס מוגאבה לעשור בשבי בזמן שלטון המיעוט של הלבנים.

בשנת 1974 הצליח להשתחרר מהכלא והוגלה - שם הקים צבא למלחמה בשלטון המיעוט הלבן. לקראת סוף שנות השמונים נכנע השלטון הלבן והסכים לתנאי האופוזיציה, מה שהביא גם לחזרתו לזימבבואה של מוגאבה.

עלייה לשלטון

בראשית שנות השמונים, אחרי שנים בכלא ובגלות, הצליח סוף-סוף מוגאבה לעלות לשלטון עם 57 מתוך 100 מושבים. מוגאבה הקים דווקא קואליציה ,למרות שיכל להקים ממשלה רק עם מפלגתו שלו.

בכך מיתג את עצמו מוגאבה כמהפכן והמוני מעריצים יצאו לרחובות לרקוד ולשמוח על עליית מפלגתו של מוגאבה לשלטון.

עבור הלבנים בזימובבואה, היה מדובר בקץ של עידן בן קרוב למאה שנים בהם שלטו ביד רמה למרות שהיו מיעוט במדינה.

בנאום הניצחון של מוגאבה, לא היה ניתן לזהות כי מדובר בדיקטטור כה נורא: "הגיע הזמן להכות את החרבות שלנו לאתים", אמר מוגאבה. "יש מקום לכולם בחברה חדשה. היום, לבן או שחור, כולנו זימבבואים".

ממשחרר לרודן

אחרי ארבע שנים בשלטון, הכריז מוגאבה על שיטה חדשה - חד מפלגתית, כשכמובן המפלגה שלו היא המפלגה היחידה.

כתבה על הפיכת זימבבואה לשלטון חד מפלגתי
כתבה על הפיכת זימבבואה לשלטון חד מפלגתי

באותו הזמן, הגיעה יחידת צבא שסיימה אימונים בצפון קוריאה, יחידה שעבדה במיוחד בשביל מוגאבה וטיהרה עבורו את מתנגדי המשטר באזור מערב זימבבואה.

על פי ההערכות, בין השנים 1984-1986, כ-20 אלף אזרחים נרצחו על ידי הגדודים של מוגאבה בצורות ודרכים שונות.

לאורך עשרות שנות שלטונו צפו עדויות על עינויים קשים במיוחד כולל נגד אזרחים שהואשמו בלא עוול בכפם. 

גם אותם אלו שלא נתפסו על ידי שלטון מוגאבה נאלצו לחיות באינפלציה שבשנים מסוימות חצתה את רף 1,000 האחוזים. נזכיר כי האינפלציה בישראל כיום עומדת על 4%, ועדיין ההתייקרות מורגשת - חשבו איזו התייקרות מורגשת באינפלציה של קרוב ל-1,500 אחוזים.